Zrozumienie biologii przekonań, kluczem do wprowadzenia zmian w Twoim życiu — teoria Bruca Liptona.

Pozytywne przekonania wspierają Twoje zdrowie, natomiast negatywne mogą wywołać u ciebie szereg nieprzyjemnych schematów, doświadczeń, a nawet chorób. To teoria Bruc’a Liptona. Kim jest Bruce Lipoton? To amerykański naukowiec, zajmujący się biologią komórkową i epigenetyką. Autor m.in. książki „Biologia przekonań” oraz „Efektu miesiąca miodowego”. To, co jednak z teorii Liptona jest dla Ciebie ważne, to aby dostrzec, że masz władzę nad swoją biologią. A twoje myśli mają wpływ na twoje komórki ciała. Kiedy przekształcają się nasze myśli, zmieniamy się również fizycznie. Co wpływ na nasze życie, w każdym aspekcie.

Zaprogramowane dzieciństwo i biologia wiary Bruca Liptona.

Czy wiesz, że pierwszych 7 lat życia ma niezwykle ważny wpływ na to jak funkcjonujemy w życiu dorosłym? Ograniczenia mogące się wtedy zakorzenić w naszym umyśle wynikają z braku tzw. filtrów analitycznego umysłu świadomego u dzieci. Oznacza to, że wszystkie odczucia, to jak jesteśmy wychowywani, trafiają bezpośrednio do podświadomości i tam są stawiane, jak fundamenty domu. Jako dorośli nie jesteśmy w stanie ocenić czy to, co zostało zaprogramowane w dzieciństwie, nam służy. Mamy wgrane schematy, w których się poruszamy, a z nich często wynikają problemy, o których wspominam poniżej.

  • Podświadomy umysł zarządza naszym zachowaniem w 95%. Wpojone w dzieciństwie zasady przełożą się w takim samym udziale na dorosłe życie.
  • Jesteśmy jak twardy dysk w komputerze, powielamy schematy, przetwarzamy i stosujemy zaszczepione mechanizmy z dzieciństwa.
  • Umysł dziecka jest jak gąbka, chłonie wszystko i jest podatny na otaczającą go rzeczywistość. Dlatego dzieci się tak szybko i skutecznie uczą dobrych i potrzebnych umiejętności (chodzenie, mówienie, nauka), ale i nabywają niesprzyjające cechy czy umiejętności.
  • Dominacja fal theta (ich aktywność wzmaga się w trakcie snu lub gdy oddajemy się refleksjom) w mózgu dziecka sprawia, że łatwo i trwale jest w stanie zakorzenić nowe wzorce, zachowania i przekonania o sobie w podświadomym umyśle. Zarówno te dobre, jak i te złe.

Perspektywa „prawdy”, jaką nam zaprogramowano w dzieciństwie, może być przerażająca lub wzmacniająca. Jeśli często słyszałeś „Ty to masz zawsze szczęście, jesteś zdrowy jak ryba, kocham Cię, takim, jakim jesteś” – traktujesz to jako oczywistość i to właśnie spotkasz w dalszym życiu. Jeśli jednak mogłeś słyszeć takie zdania „dzieci i ryby głosu nie mają, słoń Ci na ucho nadepnął, ale z ciebie chorowitek, To Twoja wina” – to są Twoje podświadome prawdy, które życie będzie przejawiało w twoim doświadczeniu.

Chcemy zmienić, chociażby nawyki w naszym życiu, jednak zakorzenione przekonania to ściana, z którą się zderzamy. Bruce Lipton jest przykładem na to, jak zmienić wewnętrzne blokady stosując metodę, jaka mu pomogła. Ty również możesz dokonać tych zmian.

Co blokowało dr Bruca Liptona przed dokończeniem „Biologii Przekonań” książki?

Większość z nas, chociaż raz w życiu pomyślała, że czegoś nie chce robić, chce zmienić nawyk, że teraz to jest ten moment w życiu, aby ograniczyć słodycze, papierosy albo oglądać mniej Netflixa na rzecz książek. Jednak chęci spotykają się z tym co masz w podświadomości — prokrastynację — odkładanie rzeczy na później, przekonania o tym, że cukier daje przyjemność, której w życiu Ci brakuje i za chwilę płacisz przy kasie za czekoladę czy papierosy.

Znasz to? Lipton utknął w martwym punkcie ze swoją książką „Biologia przekonań”. Tak, problem z blokadą i zmianą dotyczy nawet wybitnych naukowców.

Tworząc książkę, doświadczył, jak przekonania wpływają na jego proces twórczy. Jako poważany naukowiec w środowisku chciał, żeby jego książka BIOLOGIA PRZEKONAŃ zahaczała, również o duchowość. Co w świecie medycznym nie znajduje miejsca. W medycynie wszystko, co wykracza poza jej obszar, szczególnie metafizyczność, nie istnieje. Opisując w swojej książce duchowość, napotkał na wewnętrzną blokadę. Nie mógł zrobić kroku naprzód w swojej twórczości — sabotował się.

Jak tego dokonał, że dokończył pisanie książki? Z jakich metod skorzystał, uwalniając się od swoich przekonań?

Tajemnica sukcesu książki i teorii Bruca Liptona.

Lipton zastosował dla siebie technikę PSYCH-K®. Metoda ta polega wykorzystaniu psychosomatycznych technik kinezjologii. Odkrywa blokujące przekonania lub sytuacje, aby podczas procesu, zbalansować odpowiednio obydwie półkule mózgu doprowadzając do stanu super learning. Wówczas to podświadomość jest chłonna i zapisuje wszystko, co jej sugerujemy.

Lipton Bruce zaobserwował, że podświadomość „ratowała” jego naukową karierę, chociaż sam zainteresowany tego nie chciał. Zaprogramowana podświadomość chroniła Bruca przed utratą poszanowania w środowisku. Bojkotowała i sabotowała jego kreatywność, żeby uchronić go przed zniszczeniem jego pozycji. Znając wcześniej Roba Wiliamsa twórcę metody PSYCH-K®, Bruce zastosował jego technikę, która umożliwiła mu odblokowanie potencjału. Lipton potwierdza, że metoda ta jest całkowicie bezpieczna i przynosi oczekiwane rezultaty. Czego przykładem jest on  sam, stosując PSYCH-K®  dokończył książkę „Biologia przekonań”, która została światowym bestsellerem. 

Jak widzisz, od przekonań zależy wiele w naszym życiu, od prostych spraw do bardzo ważnych i życiowych decyzji. Świadoma praca nad własnymi przekonaniami pozwoli Ci odzyskać stery swojego życia.

Teoria Bruce’a Liptona a stres, samorozwój i zadowolenie z życia

Czujesz, że twoje życie oparte jest na negatywnych przekonaniach? Potrzebujesz jak Bruce Lipton w biologii przekonań odblokować swój potencjał. A może odzyskać właściwe poczucie własnej wartości, zmienić wzorce myślowe, zaprogramowane schematy. Chcesz odzyskać lekkości i radości z życia? Zrozumieć siebie i zredukować stres?

Zapraszam Cię na sesję PSYCH-K ze mną, na której popracujemy nad tym, co konkretnie może być przyczyną tego, że nie żyjesz życiem, jakie pragniesz.