Zrozumienie biologii przekonań, kluczem do wprowadzenia zmian w Twoim życiu — teoria Bruca Liptona.

Pozytywne przekonania wspierają Twoje zdrowie, natomiast negatywne mogą wywołać u ciebie szereg nieprzyjemnych schematów, doświadczeń, a nawet chorób. To teoria Bruc’a Liptona. Kim jest Bruce Lipoton? To amerykański naukowiec, zajmujący się biologią komórkową i epigenetyką. Autor m.in. książki „Biologia przekonań” oraz „Efektu miesiąca miodowego”. To, co jednak z teorii Liptona jest dla Ciebie ważne, to aby dostrzec, że masz władzę nad swoją biologią. A twoje myśli mają wpływ na twoje komórki ciała. Kiedy przekształcają się nasze myśli, zmieniamy się również fizycznie. Co wpływ na nasze życie, w każdym aspekcie.

Zaprogramowane dzieciństwo i biologia wiary Bruca Liptona.

Czy wiesz, że pierwszych 7 lat życia ma niezwykle ważny wpływ na to jak funkcjonujemy w życiu dorosłym? Ograniczenia mogące się wtedy zakorzenić w naszym umyśle wynikają z braku tzw. filtrów analitycznego umysłu świadomego u dzieci. Oznacza to, że wszystkie odczucia, to jak jesteśmy wychowywani, trafiają bezpośrednio do podświadomości i tam są stawiane, jak fundamenty domu. Jako dorośli nie jesteśmy w stanie ocenić czy to, co zostało zaprogramowane w dzieciństwie, nam służy. Mamy wgrane schematy, w których się poruszamy, a z nich często wynikają problemy, o których wspominam poniżej.

  • Podświadomy umysł zarządza naszym zachowaniem w 95%. Wpojone w dzieciństwie zasady przełożą się w takim samym udziale na dorosłe życie.
  • Jesteśmy jak twardy dysk w komputerze, powielamy schematy, przetwarzamy i stosujemy zaszczepione mechanizmy z dzieciństwa.
  • Umysł dziecka jest jak gąbka, chłonie wszystko i jest podatny na otaczającą go rzeczywistość. Dlatego dzieci się tak szybko i skutecznie uczą dobrych i potrzebnych umiejętności (chodzenie, mówienie, nauka), ale i nabywają niesprzyjające cechy czy umiejętności.
  • Dominacja fal theta (ich aktywność wzmaga się w trakcie snu lub gdy oddajemy się refleksjom) w mózgu dziecka sprawia, że łatwo i trwale jest w stanie zakorzenić nowe wzorce, zachowania i przekonania o sobie w podświadomym umyśle. Zarówno te dobre, jak i te złe.

Perspektywa „prawdy”, jaką nam zaprogramowano w dzieciństwie, może być przerażająca lub wzmacniająca. Jeśli często słyszałeś „Ty to masz zawsze szczęście, jesteś zdrowy jak ryba, kocham Cię, takim, jakim jesteś” – traktujesz to jako oczywistość i to właśnie spotkasz w dalszym życiu. Jeśli jednak mogłeś słyszeć takie zdania „dzieci i ryby głosu nie mają, słoń Ci na ucho nadepnął, ale z ciebie chorowitek, To Twoja wina” – to są Twoje podświadome prawdy, które życie będzie przejawiało w twoim doświadczeniu.

Chcemy zmienić, chociażby nawyki w naszym życiu, jednak zakorzenione przekonania to ściana, z którą się zderzamy. Bruce Lipton jest przykładem na to, jak zmienić wewnętrzne blokady stosując metodę, jaka mu pomogła. Ty również możesz dokonać tych zmian.

Czytaj także: Radykalne Wybaczenie – poznaj metodę uwolnienia się od negatywnych emocji

Co blokowało dr Bruca Liptona przed dokończeniem „Biologii Przekonań” książki?

Większość z nas, chociaż raz w życiu pomyślała, że czegoś nie chce robić, chce zmienić nawyk, że teraz to jest ten moment w życiu, aby ograniczyć słodycze, papierosy albo oglądać mniej Netflixa na rzecz książek. Jednak chęci spotykają się z tym co masz w podświadomości — prokrastynację — odkładanie rzeczy na później, przekonania o tym, że cukier daje przyjemność, której w życiu Ci brakuje i za chwilę płacisz przy kasie za czekoladę czy papierosy.

Znasz to? Lipton utknął w martwym punkcie ze swoją książką „Biologia przekonań”. Tak, problem z blokadą i zmianą dotyczy nawet wybitnych naukowców.

Tworząc książkę, doświadczył, jak przekonania wpływają na jego proces twórczy. Jako poważany naukowiec w środowisku chciał, żeby jego książka BIOLOGIA PRZEKONAŃ zahaczała, również o duchowość. Co w świecie medycznym nie znajduje miejsca. W medycynie wszystko, co wykracza poza jej obszar, szczególnie metafizyczność, nie istnieje. Opisując w swojej książce duchowość, napotkał na wewnętrzną blokadę. Nie mógł zrobić kroku naprzód w swojej twórczości — sabotował się.

Jak tego dokonał, że dokończył pisanie książki? Z jakich metod skorzystał, uwalniając się od swoich przekonań?

Tajemnica sukcesu książki i teorii Bruca Liptona.

Lipton zastosował dla siebie technikę PSYCH-K®. Metoda ta polega wykorzystaniu psychosomatycznych technik kinezjologii. Odkrywa blokujące przekonania lub sytuacje, aby podczas procesu, zbalansować odpowiednio obydwie półkule mózgu doprowadzając do stanu super learning. Wówczas to podświadomość jest chłonna i zapisuje wszystko, co jej sugerujemy.

Lipton Bruce zaobserwował, że podświadomość „ratowała” jego naukową karierę, chociaż sam zainteresowany tego nie chciał. Zaprogramowana podświadomość chroniła Bruca przed utratą poszanowania w środowisku. Bojkotowała i sabotowała jego kreatywność, żeby uchronić go przed zniszczeniem jego pozycji. Znając wcześniej Roba Wiliamsa twórcę metody PSYCH-K®, Bruce zastosował jego technikę, która umożliwiła mu odblokowanie potencjału. Lipton potwierdza, że metoda ta jest całkowicie bezpieczna i przynosi oczekiwane rezultaty. Czego przykładem jest on  sam, stosując PSYCH-K®  dokończył książkę „Biologia przekonań”, która została światowym bestsellerem. 

Jak widzisz, od przekonań zależy wiele w naszym życiu, od prostych spraw do bardzo ważnych i życiowych decyzji. Świadoma praca nad własnymi przekonaniami pozwoli Ci odzyskać stery swojego życia.

Teoria Bruce’a Liptona a stres, samorozwój i zadowolenie z życia

Czujesz, że twoje życie oparte jest na negatywnych przekonaniach? Potrzebujesz jak Bruce Lipton w biologii przekonań odblokować swój potencjał. A może odzyskać właściwe poczucie własnej wartości, zmienić wzorce myślowe, zaprogramowane schematy. Chcesz odzyskać lekkości i radości z życia? Zrozumieć siebie i zredukować stres?

Zapraszam Cię na sesję PSYCH-K ze mną, na której popracujemy nad tym, co konkretnie może być przyczyną tego, że nie żyjesz życiem, jakie pragniesz.

1 thought on “Zrozumienie biologii przekonań, kluczem do wprowadzenia zmian w Twoim życiu — teoria Bruca Liptona.”

  1. Pingback: Jak nabrać pewności siebie? Ćwiczenia na budowanie pewności

Comments are closed.