Podświadomość jest jak tajemniczy skarb, który przechowuje nasze myśli emocje, wspomnienia i przekonania. Można ją poznawać jak głębie oceanu, gdzie ukryte są nasze wyparte wspomnienia, stłumione emocje. Podświadomość jest niedostępna dla naszej świadomości, jednak wpływa na nasze życie, bardziej niż się spodziewasz. Najbardziej popularną teorią omawiającą osobowość jest teoria Zygmunta Freuda. Podświadomość Freud opisywał jako strukturę niejednolitą. Poziom świadomy, poziom podświadomy oraz poziom nieświadomy.

Świadomość a podświadomość  — poznaj różnice

Skupmy się, jak działa podświadomość i świadomość. Poniżej przekonasz się, jak te dwie struktury oddziałują na nasze życie na co dzień i jak z nimi funkcjonujemy.

ŚWIADOMOŚĆPODŚWIADOMOŚĆ
nasza codzienna świadomość np. wybór ubrań na podstawie aktualnej pogodyto, co jest ukryte dla naszej świadomości np. lęki i fobie z dzieciństwa
obserwacja naszych uwag i myśli np. świadome uczenie się językaprzechowuje nasze uczucia, uczucia i wspomnienia np. sięganie po słodycze w odpowiedzi na stres
działa jak automat np. koncentracja na czytaniu tej tabelki.jest niepodatna na bezpośrednią kontrolę świadomego umysłu. np. odczucie nieuzasadnionego niepokoju w sytuacji zmiany sytuacji życiowej.

Nie musisz znać teorii, żeby zmienić swoje życie i zrozumieć  co to jest podświadomość. Jednak musisz wiedzieć, że podświadomość jak nazwa wskazuje jest czymś pod naszą świadomością, gdzie umysł logiczny nie ma dostępu.

Nie musisz znać teorii, żeby zmienić swoje życie i zrozumieć  co to jest podświadomość. Jednak musisz wiedzieć, że podświadomość jak nazwa wskazuje jest czymś pod naszą świadomością, gdzie umysł logiczny nie ma dostępu.

Podświadomość: co to jest i dlaczego ma ogromny wpływ na nasze życie?

Znasz pewnie takie rodziny, być może w bliskim otoczeniu, a może dotyczą ciebie. Gdy jako dziecko ojciec zamykał się w pokoju, pijąc alkohol, był niedostępny dla swojej rodziny. Nikt nie mógł się do niego zbliżyć, a matka w obawie przed awanturą kazała być dzieciom cicho i chodzić na palcach. Wszyscy wiedzieli, czym się to się skończy.

Teraz ty, twoja koleżanka czy kuzynka nie macie alkoholika w domu, dobierając sobie partnera, kierowałyście się tym, aby nie był jak ojciec. Jednak dalej jest coś nie tak, odczucie skrętu w żołądku, kiedy partner wraca z pracy i zamyka się w sobie. Nie odzywa się, karze milczeniem, jest niedostępny emocjonalnie. Zastanawiasz się skąd to uczucie?

Jest w tym coś głębszego, bo to właśnie jeden z programów, który otrzymałaś w dzieciństwie. To, w jaki sposób się zachowujemy, jak robimy powtarzalne rzeczy, czasami na zupełnym autopilocie, nie zawsze wynika z naszej chęci. To bardzo często coś, co zaprogramowano w naszej głowie. Niedostępność nie musi, być schematem 1:1 możesz nie mieć partnera alkoholika, ale będziesz nadal odczuwać odrzucenie i lęk, bo kiedyś, ktoś przekazał to dzieciństwie.

Szerzej o zaprogramowanym dzieciństwie przeczytasz w moim ostatnim wpisie tutaj: https://www.monikasielicka.pl/2023/05/10/dr-bruce-lipton-ksiazki-i-teorie-czym-jest-biologia-przekonan/ Omawiam w nim, jak duży wpływ ma na nasze życie zaprogramowane dzieciństwo.

Czy podświadomość może wszystko?

“(…) w drodze do szczęścia nie napotkasz żadnych przeszkód, prócz tych, które sam wzniesiesz w myślach i w wyobraźni.” Joseph Murphy tak pisał w swojej kultowej książce “Potęga podświadomości”.

Los zsyła nam różne życiowe sytuacje, ale to od nas zależy, jak je przeżyjemy. Przyjrzyjmy się przykładowi:  podświadomość a choroby. Podświadomość ludzka, to źródło, które ma ogromny wpływ na działania w naszym życiu  i efekty w zależności od tego co kryje podświadomość.

Tak samo jest z odnoszeniem sukcesów i porażek. Podświadomość ma za zadanie ochronę nas samych, jest czujna jak gepard np. jeśli coś gotujemy i dotkniemy gorącego czajnika, podświadomość przesyła sygnał do mięśni i automatycznie odsuwamy rękę. Część z nas zapewne złapie się przy tym za ucho.

Mówi się, że choroby często są kwestią naszej psychiki i nastawienia, a jego zmiana da nam uzdrowienie. Wynika to z tego, że jeśli pozbędziemy się lęków, strachu nasze ciało ma szanse na wyzdrowienie. Przykład nadmiernego stresu objawia się np. kłuciem w klatce piersiowej.  Przykładem podświadomości jest nasze odnoszenie sukcesów i porażek. Kiedy jesteśmy zdolni do osiągnięcia sukcesu, to nasze działania będą prowadzić nas w tym kierunku. Z drugiej strony, jeśli mamy w sobie ogrom lęku czy stresu mogą one zmniejszać  nasze możliwości i utrudnić nam zwiększenie potencjału.

Techniki wpływania na podświadomość?

Jest kilka sposobów na podświadomość. Możemy na nią wpłynąć m.in. przez hipnoza, afirmacje, subliminale. Zapytasz po co? Jeśli czujesz, że nic ci nie wychodzi w życiu, zawalasz każdy projekt, w domu o wszystko lecą iskry, czas skupić się na twoim wnętrzu. Warto się zastanowić jak oczyścić podświadomość. Poznać swoje przekonania na temat pracy, związku, relacji, które ci sprzedano w dzieciństwie. Jeśli zmagasz się z przekonaniami, że z “ładnej miski się nie najesz” a “bez pracy nie ma kołaczy” zajrzyj do wnętrz i zobacz, jakie masz przekonania na temat partnerów, pracy, pieniędzy.

Jeśli czujesz, że to o tobie zapraszam cię na sesję PSYCH-K, w której możesz pracować nad swoją podświadomością razem ze mną metodą PSYCH-K® . Pokażę Ci jak wejść w podświadomość by czuć satysfakcję ze swojego życia.