Jak praca z wewnętrznym dzieckiem może Ci pomóc w życiu dorosłym?

Praca z wewnętrznym dzieckiem jest to psychologiczny koncept i terapeutyczna technika, której celem jest zrozumienie i przetworzenie doświadczeń, emocji i traum, które miały miejsce w dzieciństwie. Wewnętrzne dziecko odnosi się do wewnętrznej reprezentacji siebie (podosobowości) w różnych etapach rozwoju, a także do emocji, przekonań i zachowań, które kształtują naszą osobowość i interakcje w życiu dorosłym.  

A prościej;  jest to obszar pracy nad tym, z czym nie mogłeś/nie umiałeś sobie poradzić kiedyś jako dziecko (nie miałeś umiejętności, siły, odwagi – po prostu byłeś małym, ufnym, bezbronnym dzieckiem). Dlatego teraz, gdy już masz te kompetencje, potrafisz się obronić, jesteś dorosły i odważny możesz “stanąć” za tym skrzywdzonym aspektem siebie i uzdrowić/ukoić te emocje powstałe kiedyś. 

Wewnętrzne dzieckoco: to jest?: Zrozumienie i geneza

Wszystko, co przydarzyło Ci się w wieku 0 – 7 lat jest kluczowe dla Twojej dalszej przyszłości, bowiem tworzą się tam schematy i przekonania, które potem kierują Twoim życiem. Jak pisze Stefanie Stahl “Schematy myślowe są okularami, przez które oglądamy rzeczywistość”. Najwięcej uwagi należy skierować na nieprzyjemne, bolesne i traumatyczne sytuacje, które Twoje zranione wewnętrzne dziecko przeżywało. Sytuacje te pozostawione same sobie; są niczym kamyk w bucie. Można się przyzwyczaić do chodzenia z nim, aż nie będzie uwierał za bardzo. Najczęściej dzieje się to w najmniej odpowiedniej chwili, gdy Twoje dorosłe życie jest przeplatanką emocji – tych samych, które odczuwałeś w dzieciństwie – tylko osoby/sytuacje się zmieniają. Opiekunka w żłobku, która była oschła i faworyzowała inne dzieci, staje się teraz despotycznym szefem, który ma za zadanie zagwarantować Ci te same lub podobne emocje, które znasz z dzieciństwa. 

Jeśli zauważyłeś taki mechanizm u siebie to cudownie, ponieważ już jesteś bardziej świadomy niż x ludzi. Pracowanie nad przyczyną (dzieciństwo), a nie objawem (sytuacje w dorosłości) to ogromna różnica. Zanim przeczytasz jak może Ci w tym pomóc metoda PSYCH-K® i praca z facylitatorem; przedstawię CI kilka metod samopomocy, które mogą ukoić wewnętrzne dziecko. 

Wewnętrzne dziecko – ćwiczenia krok po kroku:

  • Rozmowa z wewnętrznym dzieckiem oraz wytworzenie relacji z nim 

Na początku musisz nauczyć się, jak rozmawiać z wewnętrznym dzieckiem. Zacznij od ciepłego przywitania się. Zwizualizuj sobie siebie w wieku taki jaki Ci przyjdzie sam na myśl. Niech to będzie mała Zuzia mająca 5 lat. Zatem podchodzi do niej dorosła Zuza i ciepło wita się (trochę na styl relacji, jaką masz ze swoim dzieckiem lub relacji idealnej, którą zawsze chciałaś mieć). Wszystko to robisz w wyobraźni. Mówisz do niej słowa, które mają na celu dać jej bezpieczeństwo, otuchę, wsparcie i obietnicę, że zawsze będziesz przy niej. Potem przechodzicie do sytuacji, które nie były szczęśliwe. Ogrywasz je w sobie, czując te smutne emocje i gdy już skontaktujesz się z nimi, do gry wchodzi dorosła Zuza i tak kończy tę sytuację, tak aby nie była już więcej wspomnieniem traumatycznym. Jest tą obroną i pomocą, której mała Zuza wtedy nie miała. Na koniec bierzecie się w ramiona i w emocji ukojenia i spokoju kończycie ten proces. 

  • Rewizja wg Nevilla Godarda

Rewizja opiera się na wizualizacji (tak częstej aż poczujesz ulgę) swojego dzieciństwa lub poszczególnych traumatycznych sytuacji w wersji “de luxe”. Jest to przepisanie na nowo, nadanie nowego scenariusza, wklejenia przeciwstawnych emocji do tego co było. Osoba ze spektrum DDD lub DDA będzie wyobrażała sobie, że jej rodzice byli abstynentami, że mieli wyższe wykształcenie, w weekendy zabierali je do europejskich stolic i odwiedzali muzea. Dom ich był pełen ciepła i miłości; mama często przytulała dzieci, piekli razem muffiny czekoladowe, a tata grał w piłkę lub woził na tańce; filmując wszystko, aby nie uciekła sekunda z dorastania ukochanych dzieci. Taki akt wyobrażeniowy powtarzasz tak często (najlepiej przed snem), aż poczujesz, że nie musisz już tego robić.  

  • Rozumienie, przez wiedzę 

Zainwestuj czas w zgłębienie zagadnienia “moje wewnętrzne dziecko”. Niektórzy twierdzą, że uświadomienie sobie niektórych mechanizmów już daje ulgę lub uzdrawia. Odsyłam Cię zatem do dwóch bardzo dobrych pozycji książkowych: “Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów” Stefanie Stahl oraz “Powrót do swego wewnętrznego domu. Jak odzyskać i otoczyć opieką swoje wewnętrzne dziecko?” John Bradshaw.

Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko z PSYCH-K®?

Nie wiesz, jak uzdrowić wewnętrzne dziecko samodzielnie? Z pomocą może przyjść metoda PSYCH-K®. Masz zlokalizowane wydarzenia, które potrzebują transformacji  – bo to głownie chodzi o to, aby zmienić odczucia i emocje w tamtym momencie cierpienia tego dziecka (wewnętrznego dziecka w Tobie). Wchodzimy w proces/balans PSYCH-K®  “Zmiany percepcji w stan spokoju”, po którym będziesz pamiętał fakty, ale nie będą one budziły w Tobie żadnych emocji, będą neutralne, a Ty będziesz odczuwać spokój. Niektórzy po tym balansie, mówią, że mają uczucie, jakby to w ogóle się nie wydarzyło lub nie było ich doświadczeniem. Cudownie jest doświadczyć takiej ulgi i to po kilkuminutowym procesie. Praca z wewnętrznym dzieckiem metodą PSCYH-K® różni się od innych ćwiczeń podanych wyżej tym, że jest szybka i skuteczna. Kilka traumatycznych przeżyć robimy na jednej sesji. Jeśli zainteresowało Cię, to zapraszam na pierwszą sesję, która na pewno wprowadzi dużo lekkości i spokoju do twojego życia. https://www.monikasielicka.pl/produkt/sesja-psych-k-90-minut/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *