Półkule mózgu jak je stymulować i za co odpowiadają ? 

Zastanawiałeś się kiedyś, za co odpowiadają półkule mózgu? Stymulacja półkul mózgowych zaczyna się już od dzieciństwa. Te osoby, które posiadają dzieci, pamiętają różne książeczki do pobudzania zarówno prawej i lewej półkuli. Tak by w prawidłowym kierunku je rozwijać. 

Co jednak w sytuacji, w której jesteśmy już dorośli ? Jak je stymulować i co zrobić, żeby przywrócić im równowagę. Jak pracować z półkulami metodą PSYCH-K® o tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie. 

Za co odpowiadają półkule mózgu ?

W mózgu nieustannie zachodzi komunikacja między obiema półkulami. Każda z nich odpowiada za zupełnie inne funkcje. Jednak nie każda towarzyszy nam w życiu w tym samym stopniu. Jedni identyfikują się bardziej z lewą półkulą mózgu inny z prawą półkulą. Od czego to zależy? Od tego, jak zostało to ukształtowane w naszym dzieciństwie do 6 roku życia. I tak, jedna z nich stała się bardziej dominująca półkulą mózgu. Poniżej dowiesz się, która półkula mózgu odpowiada za co

LEWA PÓŁKULA ODPOWIADA ZA:PRAWA PÓŁKULA ODPOWIADA ZA:
logika/przyczynaemocje/intuicja/kreatywność 
myśli słowamimyśli obrazami
analizuje/rozkłada na części operuje całościami/związkami
myśli sekwencyjniesyntezuje/ łączy/ myśli
identyfikuje się z jednostką symultanicznie/całościowo
uporządkowana/kontrolaidentyfikuje się z grupą
operuje częściami/detalamispontaniczna/wolna 

Teraz już wiesz, za co są odpowiedzialne półkule mózgu. Jak to działa zatem w praktyce ? 

Funkcje lewej i prawej półkuli mózgu

Zastanawiasz się kiedykolwiek, dlaczego postrzegasz coś w różny sposób? Jak twoje półkule mózgowe rozpoznają otaczający cię świat. Każda z półkul jest skupiona na odbiorze innych bodźców, innych informacji z otaczającego nas świata. Półkule nieustannie ze sobą współpracują, a żeby ta druga mogła dobrze funkcjonować, musi być oczywiście w pełni sprawna. Dominacja jednej z półkul nie gwarantuje super mocy, nie gwarantuje np. w przypadku prawej półkuli idealnego śpiewu. 

Idąc więc dalej, każda z nich rozwiązuje innego rodzaju kwestie czy problemy w naszym życiu.  Gdy patrzymy na kwiaty np.tulipany, to lewa półkula odpowiedzialna jest za skupienie się: 

  • nad porowatością listków, 
  • nad pręcikami nad tyłem, który jest na tych pręcikach, 
  • na tym, że trzy listki są jędrne i sprężyste.

Oczyma prawej półkuli mózgu widzimy zupełnie coś innego i tak, zostając przy tulipanie, ta półkula mózgu dostrzega:

  • piękny czerwony kwiat na żyznej glebie, 
  • przypomina sobie, że takie kwiaty można dać na imieniny na zakończenie roku szkolnego,
  • spostrzega również inne podobne kwiatki w zasięgu pola widzenia. 

Aby zarówno prawa półkula mózgu jak i lewa działały symultanicznie w tym samym czasie, aby dostrzegały detale i ogólny obraz, muszą działać w tym samym zakresie i na tym samym poziomie.

Dominacja półkul mózgowych wg metody PSYCH-K® 

PSYCH-K® opiera się na teorii dominacji półkul mózgowych. Co to oznacza? Teoria ta skupia się, definiuje, że dana półkula mózgu nadzoruje różne funkcje, każda odpowiedzialna za zupełnie coś innego. 

Pracując razem ze mną metodą PSYCH-K® przywrócimy balans obu półkulom, aby działały na tym samym poziomie. Na czym więc polega ten balans w PSYCH-K®?

Balans – to proces, który doprowadza do stanu zrównoważonych półkul mózgowych, zwiększa przepływ informacji pomiędzy lewą a prawą półkulą mózgu. 

Uzyskanie tego idealnego stanu jest niezbędne do przekodowania naszego umysłu, a co za tym idzie niwelowanie stresu, lęku, wewnętrznego konfliktu lub zmiany negatywnych przekonań. 

Jak stymulować prawą i lewą półkulę mózgu? Ćwiczenia

Stymulacja lewej i prawej półkuli mózgu może się odbywać np. poprzez ćwiczenia krzyżowe – czyli takie, które przecinają oś naszego ciała np. dotykanie prawą ręką lewego kolana i na zmianę, bądź zatykanie raz jednej raz drugiej dziurki w nosie. 
Zapraszam cię na sesję PSYCH-K®, w której możesz zbalansować obie półkule mózgowe i przyspieszyć m.in. proces uczenia. Im jesteśmy starsi, tym kondycja naszych półkul jest słabsza. Ustalimy, czy któraś z Twoich półkul jest zablokowana, a także ją aktywujemy.  Umów się już dzisiaj na sesję PSYCH-K.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *