Radykalne Wybaczenie – poznaj metodę uwolnienia się od negatywnych emocji

Radykalne wybaczanie jest to metoda stworzona przez terapeutę Collina Tippinga, który pracował w Anglii z osobami chorymi na raka. W toku jego pracy zaobserwował, że ludzie, którzy wykazali się chęcią odpuszczenia win i krzywd im wyrządzonym – umierali spokojniej a czasem nawet ich życie się wydłużało w stosunku do przewidywań lekarzy. Natomiast osoby, które chciały czuć ten żal i złość, będąc cały czas w pułapce nękających ich negatywnych emocji – umierały trudniej bez pogodzenia się ze swoim życiem. 

Jego praca nad Radykalnym Wybaczaniem opiera się na połączeniu elementów psychologii, duchowości i energii. Tipping twierdził, że tradycyjne metody wybaczania mogą nie zawsze prowadzić do pełnego uzdrowienia i uwolnienia od negatywnych emocji, dlatego zaproponował alternatywną ścieżkę poprzez radykalne wybaczanie. 

Metoda Tippinga – jak również definiuję się ten nurt; obejmuje spojrzenie na trudne doświadczenia jako na lekcje i okazję do rozwoju duchowego. W jego podejściu wybaczanie nie polega na „poprawianiu” osoby, która wyrządziła krzywdę, ale na przejrzeniu się jak ta sytuacja może nam pomóc i co woła o uzdrowienie. 

Podstawowym hasłem tej filozofii jest “wszystko co Ci się przydarza nie dzieje się Tobie tylko dla Ciebie”. Znacząco zmienia to perspektywę, dodaje dystansu, a co najważniejsze dodaje siły i zdejmuje plakietkę OFIARA. 

Czytaj także: Jak praca z wewnętrznym dzieckiem może Ci pomóc w życiu dorosłym?

Na czym polega Radykalne Wybaczanie vs. Tradycyjne Wybaczanie: Czym Się Różnią?

Nelson Mandela powiedział: “Chowanie urazy jest jak picie trucizny z nadzieją, że zabije ona Twoich wrogów”. Wybaczamy dla siebie, aby się poczuć lżej, aby odzyskać sprawczość w sterowaniu swoimi emocjami. Zwykłe wybaczanie może zakładać akt łaski, który dajemy osobie “winnej” – to stawia nas nad tą osobą – co wywodzi się z pychy. W radykalnym wybaczaniu każdy jest równy, a osoba, która wyrządziła krzywdę traktowana jest jako “nauczyciel”, który zwraca uwagę co należy uzdrowić w swoim życiu. Radykalne wybaczanie nie oznacza, że osoba ignoruje lub minimalizuje krzywdy, które zostały jej wyrządzone. Raczej polega na wyzwoleniu się od więzi emocjonalnych związanych z przeszłością i otworzeniu się na możliwość uzdrowienia i transformacji. Nie jest to też tak, że darujemy krzywdę i nie dochodzimy do sprawiedliwości. Możemy dać odpuszczenie mentalne czy energetyczne oraz wybaczenie danej osobie, ale nadal idziemy do sądu i dochodzimy swoich spraw w tym ziemskim aspekcie. 

Radykalne Wybaczanie: Praktyczne Wskazówki i Techniki

Osobiście lubię tę metodę za to, że jest wyposażona w mocne i skuteczne narzędzia, które transformują energię i zdejmują negatywny ładunek emocjonalny z danej sytuacji. Samodzielnie  można pracować z książką “Radykalne wybaczanie”, ale trenerzy są wyposażeni w narzędzia, których tam się nie znajdzie. Są to m.in. arkusz radykalnego wybaczania, 3 listy, wirówka, 5 kroków, 13 kroków. 

Czy radykalne wybaczanie jest dla mnie? Na co pomaga radykalne wybaczanie?

A jak czujesz? Jeśli żyjesz przeszłością, jeśli masz dużo zawiści i złości w sobie (albo odwrotnie, nie masz dostępu do swojej złości, a przepełnia Cię smutek i poczucie skrzywdzenia – mentalność ofiary), jeśli masz nawyk przeżywania na nowo negatywnych sytuacji w swojej wyobraźni i wymyślania scenariuszy jak ta sytuacja mogłaby się zakończyć, jeśli trudno jest Ci z nadzieją patrzeć w przyszłość – to ta filozofia będzie w stanie zmienić Twoją perspektywę. 

Radykalne wybaczanie online

Zawsze możesz zapoznać się z niektórymi opiniami ludzi, którzy byli tam, gdzie Ty: https://www.monikasielicka.pl/produkt/sesja-radykalnego-wybaczania-60-minut/. Jeśli czujesz otwartość i gotowość, aby dla siebie zrobić coś dobrego zapraszam Cię na sesje radykalnego wybaczania online.

Czytaj także: Zrozumienie biologii przekonań, kluczem do wprowadzenia zmian w Twoim życiu — teoria Bruca Liptona

1 thought on “Radykalne Wybaczenie – poznaj metodę uwolnienia się od negatywnych emocji”

  1. Pingback: Za co odpowiada prawa i lewa półkula mózgu i jak je stymulować?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *