Mobbing w pracy: co to jest i jak sobie z nim radzić? 

Leczenie psychiatryczne, depresja, nerwica, stany lękowe, bezsenność, problemy z koncentracją utrata siebie i poczucia własnej wartości. To jedne z wielu skutków mobbingu,  jakie mogą przydarzyć się dosłownie każdemu. Być może  znasz kogoś w swoim otoczeniu, kto stał się ofiarą mobbingu albo spotkało cię to osobiście. Chciałabym dzisiaj przybliżyć Ci ten temat i wskazać i  pokazać jak PSYCH-K® w szeroki sposób może zaoferować pomoc gdy już zadziało się to co nie powinno się zadziać.

Co to jest mobbing? 

Zacznijmy od zadania sobie pytania, czym jest mobbing w pracy. Definicja mobbingu mówi, że jest to działanie lub zachowanie dotyczące pracownika, lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go. Mobbing w pracy znacząco wpływa na efektywność zawodową. To systematyczne i długotrwałe narażenie pracownika na takie zachowania jak zastraszenie, poniżenie, wykluczanie, izolowanie czy podważanie jego kompetencji. Jeżeli zastanawiasz się, czy w twoim otoczeniu w pracy są tego typu zachowania bądź zastanawiasz się, czy w stosunku do ciebie kierowano mobbing w miejscu pracy, przygotowałam dla ciebie kilka przykładów.

Mobbing w pracy – przykłady:

  • ciągłe krytykowanie czy wyśmiewanie w szczególności na spotkaniach, na których są osoby wyższego szczebla w oczach, których tracisz wiarygodność, 
  • kontrola działań, weryfikowanie wszystkich twoich działań, chociażby to, w jakie dni prowadzisz spotkania i jaka jest ich forma,
  • zadania poniżej kompetencji z naciskiem na to, że przecież sobie nie poradzisz z ambitnymi zadaniami jak inni. Kiedy zostajesz pozbawiony szansy pokazania swoich umiejętności, albo w sytuacji, w której już wykazałaś się w podobnych projektach, a mimo wszystko nie dostajesz kolejnych,
  • ignorowanie istnienia, takie jak pomijanie w zaproszeniach na spotkania, które bezpośrednio dotyczą twojej osoby, bądź traktowanie cię jak powietrze, 
  • celowa dezinformacja, w takich sytuacjach jak ważne terminy mające wpływ na zadania w pracy i ich realizację. 

Niestety mobberzy podważają autorytet, który wpływa na reputację ofiary, wywołując u niego długotrwały stres. Mobbing w pracy – przykłady z życia,  które są powyżej wskazane, muszą być nakierowane, powtarzalne. Negatywne działania mają na celu, zniszczenie poczucia godności i pewności siebie. Mobbing nie musi być skierowany bezpośrednio, często jest to tzw.  mobbing w białych rękawiczkach. Mobber wysługuje się innym pracownikiem, żeby osiągnąć swój cel. 

Mobbing między pracownikami

Mobbing w pracy przez koleżankę lub innego współpracownika, to efekt tzw. wyścigu szczurów szczególnie, aby udowodnić swoją wartość, zabłysnąć na tle firmy czy współpracowników, kosztem drugiego pracownika. To są bardzo często bolesne doświadczenia, szczególnie jeżeli chcemy mieć dobre relacje i fajny klimat w pracy. Niestety taka toksyczna osoba działa szybko i sprawnie psując dookoła tak, że odechciewa się wstać z łóżka. 

Mobbing i jego skutki:jak sobie z nimi radzić ? 

Zachowanie spokoju, opanowanie, unikanie prowokacji to jedne ze sposobów dzięki, którym nie dasz mobberowi satysfakcji z jego zachowania. Istnieją oczywiście prawne aspekty, po które należy również sięgnąć w związku z występującym mobbingiem. 

Najważniejsze jest to, aby uleczyć w sobie nasze zranienia, odbudować poczucie własnej wartości, przestać się czuć nieprzydatną światu i pozwalać na wmawianie sobie, że jest się beznadziejnym. A kiedy kolejny raz tego typu działanie zostanie w Ciebie skierowane, chociażby w innej pracy, będziesz wobec tego neutralna i będziesz wiedziała, jak reagować na mobbing,  jak stawiać granice, jak z odwagą artykułować swój punkt widzenia i co najważniejsze – poczujesz, że masz do tego święte prawo. 
 Pamiętaj, nie tylko mobbing psychiczny trzeba uleczyć, jest wiele sytuacji w domu, w pracy, traum czy to, co nosimy w sobie od dziecka. By poczuć, że jestem wystarczająca, jestem dobra, akceptuję siebie, ufam sobie i swoim decyzjom. Żeby tego dokonać, trzeba zmienić swoje przekonania, to kompleksowy proces ustalenia twoich nowych pozytywnych programów, które możesz zmienić razem ze mną na wspólnej sesji PSYCH-K® . Nie tylko pozbędziesz się negatywnych przekonań na własny temat, które wyrządzono poprzez mobbing. Odbudujesz siebie i będziesz mogła poradzić sobie i zidentyfikować takie zagrożenia, by kolejny raz nie zostać ofiarą.

Zapraszam cię na sesję PSYCH-K® w której możesz pracować nad swoimi przekonaniami razem ze mną. Pokażę Ci jak zmienić błędne myślenie o sobie, które jest wynikiem mobbingu i stanąć wreszcie stabilnie w swoim własnym, pięknym, suwerennym JA, by czuć satysfakcję ze swojego życia. Umów się już dzisiaj na sesję PSYCH-K.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *